Źródła:

Obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego na Ziemi Wałeckiej (1965-66)

  Tu rodziła się wolność dla Pomorza Zachodniego, tu przełamano w 1945 r. słynny Wał Pomorski. Nic więc dziwnego, że w wielu uroczystościach nawiązano do tradycji walk wyzwoleńczych. Wałczanie roztoczyli opiekę nad wielkim cmentarzyskiem wojennym żołnierzy polskich na Bukowinie, odsłonili tu obelisk pamiątkowy. Główną ulicę swego grodu nazwali „Aleją Zdobywców Wału Pomorskiego”, swemu hufcowi harcerskiemu nadali imię „Bohaterów walk o przełamanie Wału Pomorskiego”, pamiątkowe obeliski postawili w Jastrowiu i innych miejscowościach powiatu.
  Atrakcyjna pod względem turystycznym Ziemia Wałecka była miejscem letniej harcerskiej akcji programowej pn. „Kłosy na okopach”. Nawiązywano w czasie tej akcji do tradycji walk wyzwoleńczych. W Wałczu, w lipcu 1966 roku w ramach akcji „Kano” odbył się zlot koszalińskiej Chorągwi ZHP, której nadano imię I Armii Wojska Polskiego.
  Do polskich tradycji Wałcza nawiązano w czasie zjazdu absolwentów wałeckiego liceum ogólnokształcącego w 1965 r. z okazji 300-lecia istnienia tej szkoły, zasłużonej dla sprawy polskości w Krainie Nadnoteckiej. W Wałczu też, w roku 1966, odbył się wielki zlot aktywu Kół Młodzieży Wojskowej z całego Pomorskiego Okręgu Wojskowego...

Przemysław Bartosik

Źródło:
Biuletyn z obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego na Ziemi Koszalińskiej w latach 1959-1966. Wojewódzki Komitet Frontu Jedności Narodu w Koszalinie 1967, s. 57.

Data dodania: 12-05-2008

  powrót do listy źródeł
  Program działania  |   Struktura  |   Kontakt  
Copyright © RTHZW - WAŁCZ 2008-2018
Projekt i wykonanie: