Dzieje regionu:

Włodarze regionu

  Każde miasto powiatu wałeckiego miało na przestrzeni dziejów swojego burmistrza. To czasy i sytuacja polityczna wpływały na to kim byli, w co wierzyli, jakie sprawy i wydarzenia stawały się priorytetem. Wielu z nich swoje pasje wielokrotnie poświęcało urzędowi, bo miasto i mieszkający w nim ludzie byli najważniejsi. Oto sylwetki niemieckich burmistrzów naszego regionu sprzed 1945 roku.

  Gustav Adolf Sperling (burmistrz Wałcza) - urodził się 22 września 1882 roku w Labes (Łobez) na Pomorzu; uczęszczał do gimazjum w Marienwerder (Kwidzyń) i Kulm. Studiował nauki prawnicze i państwowe w Jenie i Königsberg (Chojna). W latach 1907-1908 odbył służbę wojskową w "7. Thür. Inf. Regt. Nr. 96” w Rudolfstadt. Następnie od roku 1908 pracował w magistracie Kulm; w 1910 roku został burmistrzem w Schwerfenz (poznańskie). Podczas I wojny światowej pełnił funkcję oficera rezerwowego w Czenstochau (Częstochowa). Pod koniec 1916 roku został wybrany na burmistrza Wałcza (Deutsch Krone). Sperling wprowadził w Wałczu określenie urzędowe "pierwszy burmistrz”.
  W czasie jego urzędowania zakupiono w Wałczu urządzenia do zaopatrywania w wodę, gaz i elektryczność; rozbudowano ulice: Gampstrasse, Lönstrasse, Kleemannstrasse, Gottrechstrasse i Schlageterstrasse oraz przeprowadzono kanalizację ul. Königstrasse. Zaplanowane zostało także urządzenie placu sportowego i zabawowego na Bukowinie oraz wzniesienie miejskiego ośrodka kąpielowego na jeziorze miejskim. Adolf Sperling jest autorem wyboru źródeł do historii Wałcza, które przygotował w 1928 roku ("Aus vergilbten Papieren der Stadt Deutsch Krone”).
  Bernard Hempel (burmistrz Jastrowia) - urodził się 19 sierpnia 1860 roku w Stretzin’ie - okręg Schlochau (Człuchów), jako syn posiadacza ziemskiego. Uczęszczał do szkoły miejskiej w Dr. Friedland oraz gimnazjum w Neustettin’ie (Szczecinek). Studiował nauki prawnicze w Berlinie; po ich ukończeniu poświęcił się administracji komunalnej. 19 grudnia 1889 roku został burmistrzem w Landeck (Lędyczek); 20 lipca 1890 roku w Hammerstein (Czarne), a od 20 kwietnia 1896 roku burmistrzem w Jastrowiu (Jastrow).
  W wyniku wybuchu I wojny światowej został powołany do służby wojskowej jako przywódca składu rekrutów w Pile (Schneidemühl). Pełnił też funkcję komendanta dworca na Ukrainie, skąd powrócił dopiero 28 stycznia 1919 roku. Urząd burmistrza przejął ponownie, który podczas jego nieobecności był zarządzany przez urzędnika Kimon’a. Z jego działalności na rzecz miasta należy szczególnie wymienić utworzenie nowych obiektów oświatowych (budowa szkoły miejskiej i gimnazjum).
  Johannes Gburek (burmistrz Mirosławca) - urodził się w okolicach Bydgoszczy (Bromberg). Karierę zawodową rozpoczął w administracjach miejskich m. in. w Liebemühl (Prusy Wschodnie), Neuteich (Prusy Zachodnie) oraz w Bad Lachsedt, Arneburg i Laurahütte na Śląsku. 15 sierpnia 1917 roku objął urząd burmistrza w Mirosławcu (Märkisch Friedland). Jego największe zasługi dotyczyły nowego budownictwa w mieście (m.in. budowa pomnika wojennego).
  Mar Kroening (burmistrz Człopy) - urodził się 19 listopada 1889 roku w Gühlen-Glienicke w okręgu Ruppin. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Ragar, następnie do gimnazjum "Friedrich-Wilhelm” w Neuruppin. Kroening interesował się głównie gospodarką finansową. Pierwszą pracę podjął w starostwie w Neuruppin oraz w komisji podatków od przychodów miasta Poznania w Czarnikau (Czarnków). Od 1 lipca 1914 roku działał przy urządzeniu państwowej komisji wymiaru podatku okręgu pilskiego. W tym czasie został burmistrzem Usch (Ujście). 28 lutego 1920 roku wyjechał do Człopy (Schloppe), gdzie został wybrany jednogłośnie na burmistrza. W swojej pracy przykładał szczególną wagę dla poparcia budownictwa i gospodarczego rozwoju miasta. Kroening był redaktorem książki z roku 1934 „Die Stadt Schloppe, ihre nähere Umgebung und deren Bewohner” (publikację uzupełniono i wznowiono w 1984 roku w Niemczech).
  Max Thielmann (burmistrz Tuczna) - urodził się 29 marca 1859 roku w Hasenberg (Dolaszewo). Tutaj uczęszczał do szkoły podstawowej; w latach 1869-1878 do gimnazjum w Pile (Schneidemühl). Studiował nauki prawnicze we Wrocławiu (Breslau), Berlinie i Greifswaldzie. Z powodu choroby musiał zrezygnować ze studiów i wybrać zawód praktyczny. Służbę wojskową odbył w roku 1884 w Bydgoszczy (Bromberg) w "Inf. Egt. Nr. 129”. W roku 1894 wybrany został na burmistrza Tuczna (Tütz). W roku 1919 Thielmann świętował swój 25-letni jubileusz urzędowy. Z jego zasług dla miasta należy wymienić działalność osiedleńczą.

Przemysław Bartosik

Data dodania: 10-04-2009

  powrót do listy dzieje regionu
  Program działania  |   Struktura  |   Kontakt  
Copyright © RTHZW - WAŁCZ 2008-2018
Projekt i wykonanie: