Aktualności:

Wydawnictwo RTHZW

  Trwają prace nad pierwszym wydawnictwem RTHZW. Przygotowywane są artykuły i materiały źródłowe, biogramy oraz recenzje związane z dziejami ziemi wałeckiej. Tematyka artykułów dotyczyć będzie m.in. grodzisk wczesnośredniowiecznych na ziemi wałeckiej, pobytu Górków w Wałczu - możnowładczego rodu wielkopolskiego, twórczości Hermana Hana w naszym regionie, tajnej bazy radzieckiej w okolicy Brzeźnicy Kolonii oraz działań kontrwywiadowczych Służby Bezpieczeństwa w Wałczu. Zaprezentowane zostaną unikatowe dokumenty związane m.in. z wyborami do rad narodowych w 1958 r. oraz obchodami 40-lecia PRL na terenie powiatu wałeckiego. Publikacja o roboczym tytule "Studia i materiały do dziejów ziemi wałeckiej" ukaże się na wiosnę br. RTHZW zaprasza wszystkich chętnych do współpracy.

Dodano: 13-01-2010

Korespondencje

  Z RTHZW skontaktował się ostatnio p. Bronisław Wenta. Oto treść korespondencji:

       zdjecie_oboz

Witam serdecznie w ostatnim dniu roku.
Z zainteresowaniem przeczytalem Pański artykuł dot. wałeckich obozów jenieckich i znalazlem w nim wzmiankę o obozie na Raduniu.
Poszukuję tego miejsca od dłuższego czasu ponieważ na kilku fotografiach mojego wujka Józefa Kirszling / Kirschling w niewoli pojawia się dopisek: Pozdrowienia z Radunia. Próbuję zlokalizować to miejsce ale nie jestem pewien czy chodzi o to wymienione w Pańskim artykule. Załączam jedno ze zdjęć z prośbą o ewentualne potwierdzenie lub jakąś wskazówkę gdzie szukać. W ustnych przekazach wymieniane było to miejsce w okolicach Stargardu Szczecińskiego ale nie mogę trafić na żaden ślad. Będę wdzięczny za każdą informację.
Życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku
Bronisław Wenta

Odpowiedź prezesa RTHZW:

Dzień dobry
Na Raduniu w Wałczu (Deutsch Krone Westbahnhof) znajdował się obóz żołnierski (stalag), tutaj przetrzymywano m.in. ok. 200 Francuzów. Baraki znajdowały się prawdopodobnie w okolicy ul. Nowomiejskiej. Potrzebowałbym więcej informacji o p. Józefie Kirszling. Kim był? Kiedy znalazł się w Wałczu - na Raduniu? Jeśli wspominał niegdyś o Stargardzie Szczecińskim to wałecki Raduń trzeba wykluczyć. Raduń to nie jest miejscowość, tylko dzielnica w mieście Wałcz (Deutsch Krone), być może zdjęcie zostało zrobione w okolicy dworca, który znajduje się po dziś dzień na Raduniu, jest kilka poniemieckich zabudowań na ul. Nowomiejskiej, trzeba ewentualnie sprawdzić, czy budynek ze zdjęcia to budynek z Wałcza? Jeńców przetrzymywano w barakach, w budynku (na zdjęciu) być może znajdowała się stołówka, stąd okazja do zrobienia zobie wspólnego zdjęcia?. Proszę napisać skąd Pan pochodzi i jaki jest cel poszukiwań tego miejsca? Czy ktoś z rodziny nie posiada innych informacji o wuju? Proszę napisać z jakiego artykułu zaczerpnął Pan informacje o wałeckim obozie?.
Z pozdrowieniami
Przemysław Bartosik

Dodano: 10-01-2010

Nowa publikacja regionalna już wkrótce!!!

  W lutym 2010 r. ukaże się najnowsza książka autorstwa Przemysława Bartosika pt. "Szkice do dziejów ziemi wałeckiej od czasów najdawniejszych do 1945 r.". Wydawcą książki będzie Starostwo Powiatowe w Wałczu. Publikacja składająca się z ok. 200 stron wydana zostanie w nakładzie 500 egzemplarzy.

Dodano: 29-12-2009

"Spojrzenia regionalne" nr 4

  W przygotowaniu kolejny – czwarty już numer "Spojrzeń regionalnych". Tematyka zagadnień dotyczyć będzie m.in. historii Zdbowa i Nadarzyc na przestrzeni dziejów, losów szkółek oraz kościołów parafialnych ziemi wałeckiej w okresie XIX-stulecia jak również działalności Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie wałeckim po II wojnie światowej. Ukazana zostanie także sylwetka pierwszego powojennego proboszcza Wałcza ks. Waleriana Głowacza. Większość artykułów autorstwa uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Wałczu powstaje pod kierunkiem redaktora naczelnego „Spojrzeń regionalnych” Przemysława Bartosika.

Dodano: 29-12-2009

Listy do RTHZW

  Z Regionalnym Towarzystwem Historycznym Ziemi Wałeckiej kontaktują się różne instytucje oraz osoby. Dla przykładu podajemy fragmenty ostatnich listów, jakie nadesłano na adres RTHZW:

„Witam!

  Z wielką radością chciałbym poinformować o nowym portalu w zakresie regionalnej turystyki, jakim będzie serwis Urokipojezierza.pl – Internetowy Przewodnik Turystyczny, pierwszy niezależny serwis turystyczny na terenie Pojezierza Wałeckiego, który dostarczał będzie informacji z zakresu turystyki, kultury oraz wydarzeń sportowych w formie internetowego dynamicznego przewodnika.
Uruchomienie portalu planowane jest na początku przyszłego roku. Dokładny dzień czy miesiąc ciężko jednak określić, ponieważ zależne jest to od wielu czynników wpływających na uzupełnianie serwisu informacjami oraz zmian technicznych.
  Z tego miejsca chciałbym zapytać czy Regionalne Towarzystwo Historyczne Ziemi Wałeckiej zechciało by wziąć udział w tworzeniu (merytorycznie) portalu w części związanej z historią Wałcza oraz Pojezierza Wałeckiego? Teksty, które byłyby wykorzystane zostaną podpisane autorem tekstu oraz na portalu znajdzie się (nieodpłatnie oczywiście) odnośnik do serwisu RTHZW, który będzie może dzięki nam częściej odwiedzany. Poza tym jesteśmy otwarci na wszelkie informacje o wydarzeniach związanych z RTHZW o których możemy napisać na łamach portalu po jego uruchomieniu.
  Proszę o informację, czy RTHZW jest otwarte na współpracę z portalem Urokipojezierza.pl i czy miałby w swoich zasobach treści związane z historią Wałcza, Pojezierza Wałeckiego.

Bartosz Ćmiel”.

”Szanowny Panie

  Na Uniwersytecie Wrocławskim otrzymałam wskazówkę od Pani Prof. Lubos-Koziel dot. pańskiego linka i proszę Pana o pomoc. Od 4 lat zajmuje się badaniem twórczości malarza Paula Stankiewicza. Jeden z jego obrazów znajduje się w miejscowym Chrystusowym i garnizonowym Kościele dawnym Kościele Elżbietańskim w Wilhelmshaven. Poprzez moje badania ustaliłam iż w Państwa kościele św. Mikołaja w Wałczu są jeszcze cztery dzieła z pięciu początkowych.
  Jeden z obrazów można było znaleźć przed 1945 r. nad ołtarzem głównym, ukazywał Chrystusa. Przed około pięcioma tygodniami mogłam upewnić się będąc w Tajnym Archiwum Krajowym w Berlinie że w Państwa kościele około 1866 roku ołtarz został namalowany przez Paula Stankiewicza. W Państwa kościele dziś znajdują się niestety tylko cztery obrazy. Moja publikacja o Malarzu jest w przygotowaniu i dlatego chętnie nawiąże kontakt z Wałczem. […] Stankiewicz urodził się w 1834 roku w Guhrau, dziś Gora, niegdyś Śląsk, mieszkał od 1856 r. w Berlinie, studiował od 1860 do 1862 w Rzymie. Tworzył w 1869 roku wydawnictwo i został w 1875 roku odznaczony Krzyżem Rycerskim Korony Włoskiej […].

Z przyjacielskim pozdrowieniem
Brigitte Bulla
Weserstr. 70
D 26382 Wilhelmshaven”.

(tłumaczenie listu autorstwa Brigitte Bulla z j. niemieckiego – Arkadiusz Mamczarz, członek RTHZW)

„Witam
  Jestem mieszkańcem ziemi wałeckiej i czytałem książkę pana Bartosika o dziejach Szwecji. Zaintrygowało minie pewne zdarzenie o którym chciałbym porozmawiać z kimś kto jest zainteresowany historią ziemi wałeckiej. Chodzi o odnalezione szczątki żołnierza niemieckiego i związane z tym wydarzenia.
Pozdrawiam
Radosław Zalewski”.

Dodano: 03-12-2009

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  
19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  
35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  
51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  
  Program działania  |   Struktura  |   Kontakt  
Copyright © RTHZW - WAŁCZ 2008-2018
Projekt i wykonanie: