Aktualności:

Na zamku w Malborku

  Dnia 7 sierpnia 2016 r. członkowie RTHZW odwiedzili zamek wielkich mistrzów w Malborku. Prace przy wznoszeniu zamku rozpoczęto w latach 70. XIII w. Trwały one nieprzerwanie aż do 1404 r. (przeszło 100 lat). Dziś zamek stanowi zabytek architektury klasy „0” i został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
  Opis zamku malborskiego wg S. Kuczyńskiego: „Zamek malborski był twierdzą potężną składającą się z trzech części: z przedzamcza, zamku średniego i zamku wysokiego. (…) W gmachu zamku bracia mieli swe mieszkania: wspólną jadalnię (refektarz), wspólną sypialnię (dormitorium), pokój komtura, pokój komtura zamkowego, kaplicę, kapitularz, skarbiec, spiżarnie (…) W Malborku właściwy zamek zwany tu das Hochschloss – Wysoki Zamek, oddzielono od dziedzińca przedzamcza głęboką fosą, a za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode pomiędzy Wysokim Zamkiem i podzamczem wybudowano Środkowy Zamek (das Mittelschloss), rezydencję wielkich mistrzów, otoczony również murami z fosami. Całość stanowiła twierdzę, której niepodobna było zdobyć środkami techniki wojennej początku XV w. (…)”.

Bursztynowy kontekst: Nasze postrzeganie świata jest intuicyjne. Patrząc na rzeczy i zjawiska, mamy określone skojarzenia, które tworzą rozmaite konteksty, a nie chronologiczne ciągi rozwoju określonych form.

Nadziaki z młotkiem.

W mitologii irańskiej Gajomart uważany jest za legendarnego, pierwszego szaha. To również praczłowiek, który wytwarzając z siebie pięć elementów światła zaczyna walczyć z demonami ciemności. W tej złożonej filozofii manichejczyków dążącej do równowagi dobra i zła mieszały się pierwiastki ducha i materii, tworzące dzieje świata. Ta wspaniała miniatura datowana na lata 1522-1530, łączy tradycje sztuki zachodnio-irańskiej z Tebrizu ze wschodnio-irańską z Heratu.


Szabla indyjska – Tega oraz szabla nepalska z pochwą – Kora.

Pomieszczenie treslera – podskarbiego, który zarządzał skarbem zakonnym i kasą wielkiego mistrza oraz przechowywał w skarbcu najważniejsze dokumenty i wielką pieczęć Zakonu.

Ołtarz Czterech Świętych Dziewic (warsztat królewiecki ok. 1425 r., drewno lipowe i olchowe).

Św. Elżbieta z Turyngii (warsztat czeski 1385-1390, wapień marglisty, obróbka kamieniarska, pierwotnie polichromowana i złocona).

Conrad Steinbrecht – najwybitniejszy konserwator zamku malborskiego. Ur. 1849 r., kształcił się w gimnazjum w Magdeburgu, ukończył studia na Akademii Budowlanej w Berlinie. Od 1882 r. kierownik Zarządu Odbudowy Zamku w Malborku. Zmarł w 1923 r.

Sala królewiecka – dawna izba narad wielkiego mistrza, która w wyniku przekształceń w latach 1823-24, podczas tak zwanej romantycznej restauracji zamku, została scalona z dwóch wnętrz i uzyskała obecny wygląd. We wnętrzu znajduje się m.in. portret Carla Friedricha Schinkla – architekta królewskiego, projektanta wnętrz i wystroju, autora projektu dotyczącego budowy kościoła ewangelickiego w Schloppe (Człopa).

Dodano: 08-08-2016

Związki historyczne Wałcza i okolic z ziemią kaszubsko-pomorską oraz Malborkiem (fotogaleria)

  Zamieszczamy kilka szczegółów, kilka wspomnień z przeszłości, a więc relację fotograficzną z wyprawy członków RTHZW do ziemi „kaszubsko-pomorskiej”, jaka miała miejsce w dniach 5-7 sierpnia 2016 r. Ta wyboista podróż przebiegała m.in. przez Człuchów, Chojnice, Czersk, Zblewo, Kościerzynę, Stężycę, Szymbark, Babi Dół, Rumię, Władysławowo, Hel, Gdynię, Gdańsk, Malbork i Starogard Gdański. Wierzymy, że wybrane zdjęcia przyczynią się do upowszechnienia wiedzy o tym regionie. Szczegółowe informacje z wyprawy wraz z galerią zostaną zaprezentowane w kolejnych odsłonach aktualności.

Górne zdjęcie: Stężyca. Tablica upamiętniająca męczeńską śmierć ks. A. Gburka, wmurowana w tylną ścianę kościoła parafialnego p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Świątynia pochodzi z XVIII w.

Szymbark. Statua Świętowida Kaszuba (Centrum Edukacji i Promocji Regionu).

Szymbark. Kaplica p.w. św. Rafała Kalinowskiego.

Szymbark. „Brama śmierci” – bramę obozu przekroczyło ok. 110 tys. osób, ok. 65 tys. więźniów – ofiar obozu, już nigdy nie wyszło na wolność.

 

Eksponat z rekonstrukcji sowieckiego łagru.

 

Łaźnia piwna w Szymbarku.

 

Wojciech Magda – członek RTHZW i „skrzynka”.

 

Młyn w Rumii.

Kierunek: Hel.

Hel. Kopuła strzelecka wykonana z żelbetowych prefabrykatów. System lekkich umocnień nazwany Kompanijnym Rejonem Umocnionym.

 

Prezes RTHZW wraz z „Heniem” pod pomnikiem „Obrońców Helu”.

Gdańsk. „Danuta”.

 

Westerplatte. Wartownia nr 3 z 1934 r. Wartownię stanowiły dwie izby bojowe, wybudowane w piwnicy budynku willi podoficerskiej. Budynek ten był pozostałością zabudowań kurortu.

Westerplatte.

Fontanna Neptuna w Gdańsku (widok z przodu i tyłu).

Gdański lew.

Jarmark św. Dominika w Gdańsku.

Gdynia. Mireille Mathieu.

 Stocznia gdańska.

Malbork - różności.

 

Malbork. Zabójstwo Ouajna i Raija. Miniatura nawiązuje do smutnej historii podczas pielgrzymki, pobożnego Araba do Kaaby w Mekce. Usłyszał on bowiem lament młodzieńca, który skarżył się, że wybranka odrzuciła jego oświadczyny. Zamożny, wpływowy i hojny Arab negocjował małżeństwo młodej pary i ich miesiąc miodowy. W ich podróży poślubnej napadli na nich bandyci, zabili młodzieńca i jego żonę, jadących na wielbłądach.

Malbork. Siegfried von Feuchtwangen (1303-1311)- Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego z pomnika Fryderyka Wielkiego projektu Rudolfa Simeringa.

„Krzyżackie” jaja sadzone.

Gołąb malborski.

 Malbork. Diabeł ?

Malbork. „Kreis Deutsch Krone” (wątek do przyszłych wnikliwych badań naukowych).

Malbork. Krucyfiks (1480-90 r.), prawdopodobnie pochodzi z kaplicy szpitala św. Ducha w Malborku.

Malbork muzycznie.

 Malbork. Piwa warzone przy Szlaku Zamków Gotyckich.

Dodano: 07-08-2016

Andrzej Kasprzyk - "Chleba nigdy dosyć"

 Szanowni Państwo

  Regionalne Towarzystwo Historyczne Ziemi Wałeckiej przygotowuje wydanie drukiem opracowania autorstwa Andrzeja Kasprzyka pt. „Chleba nigdy dosyć”. Publikacja liczy 130 stron. Zwracamy się do Szanownych Sponsorów gotowych wspomóc materialnie niniejszą pozycję. Liczymy na kontakt w tej sprawie.

Dodano: 23-07-2016

Konungahela 1136. Słowiańska wyprawa

  Pojawił się komiks autorstwa Igora D. Górewicza oraz Bartłomieja Baranowskiego pt. „Konungahela 1136. Słowiańska wyprawa”. B. Baranowski jest pracownikiem Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu – autorem wystaw o tematyce średniowiecznej. Od wielu lat związany z ruchem rekonstrukcyjnym – zajmuje się rogownictwem. Autor ilustracji do wielu publikacji o tematyce średniowiecznej oraz dotyczących historii regionalnej.

Dodano: 23-07-2016

Na drogach życia - historia Józefa Króla z Jaglic

Wspomnienia Józefa Króla opracował i uzupełnił Stanisław Szczepan Król

Fotografie ze zbiorów rodziny Królów

Jaglice - Sędziszów Małopolski 2016.

Dodano: 22-07-2016

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  
19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  
35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  
51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  
  Program działania  |   Struktura  |   Kontakt  
Copyright © RTHZW - WAŁCZ 2008-2018
Projekt i wykonanie: